7 celów wykonania audytu energetycznego.

Po co wykonać audyt energetyczny?

W punktach poniżej opisałem jakie są naważniejsze cele przeprowadzenia audytu energetycznego.

1. Osiągnięcie efektu ekologicznego.

Efekt ekologiczny rozumiany jest jako zmniejszenie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska przed i po rozpoczęciu eksploatacji nowych urządzeń będących przedmiotem inwestycji (np. termomodernizacji). Wiele osób po prostu chce być eko ale to także wiąże się ze zmniejszeniem kosztów i w przypadku kiedy chcemy kompleksowo modernizować budynek bardzo przydaje się zrobić audyt abyśmy widzieli co dokładnie wpływa na ten efekt czy sama termomodernizacja ścian czy dodatkoweocieplenie dachu i podłogi ponieważ są to często miejsca gdzie ucieka nam najwięcej ciepła dlatego najszybciej widać tam efekt.

2. Prognoza zysków.

Jest taka strona Ciepło Właściwie i tam na końcu porównania widać jakie zyski wygenerujemy poszczególnymi zmianami w domu. W kompleksowej termomodernizacji, gdzie wymagany jest audyt energetyczny trzeba zadbać o poszczególne składowe prac ponieważ czy to założenie fotowoltaiki czy ocieplenie przegród lub wymiana pieca na pompę ciepła generuje koszty ale same zyski dzięki tej inwestycji są policzalne. Przy dzisiejszych cenach opału zysk widac już po 4-6 u latach.

3. Optymalizacja zużycia energii.

Wracamy do optymalizacji i chyba w dzisiejszych czasach kiedy widać jak na dłoni, że warto sprawdzać zużycie energii na ogrzewanie czy zużycie prądu, audyt energetyczny pozwoli na sprawdzenie naszego domu jakie środki będą najbardziej optymalnie działać na naszą korzyść. Możemy wybrać sposób prac i zoptymalizować tak aby przyniosły największy efekt. Audyt energetyczny wskaże jakie prace należy wykonać priorytetowo.

4. Zmiany w charakterystyce budynku.

W audycie energetycznym zalezy nam na pokazaniu jakie bedą różnice po wprowadzeniu zmian w termoizolacji budynku. Usprawnieniu wentylacji czy zmianie źródła ciepła.

5. Stworzenie planu termomodernizacji.

Plan termomodernizacji zawsze jest zależny od audyty energetycznego. To on ukazuje na od czego zacząć i pozwala ustalić z ekipami budowlanymi terminy modernizacji budynku. Plan także bierze pod uwagę system dotacji czyste powietrze aby wszystkie prace wykonac zgodnie z wymogami NFOŚiGW.

6. Sposoby na finansowanie.

Od lata 2022 do programu „czyste powietrze” została dodana możliwość prefinansowania. 50% środków które zostały zadeklarowane zostaje wypłaconych jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych. Daje to możliwość aby potrzebne środki nie były w całości zapewnione przez beneficjenta.

7. Kosztorys prac.

Taki kosztorys jest łatwo wykonać ponieważ wiemy po audycie energetycznym co dokładnie nalezy wykonać. Na co stać inwestora a jakie środki powinien pozyskać np. z preferencyjnego kredytu. Sam kosztorys też jest niezbędny aby mieć podstawę do złożenia wniosku.

W kredycie pomożemy 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top