Według informacji Minister Moskwy, Mój Prąd w 2023 roku będzie poszerzony o dotacje na panele solarne oraz wzmocnienie dotacji do pomp ciepła. Dodatkowo mają zostać uruchomione środki dla przedsiębiorstw.
Maksymalna kwota dotacji w 2023 roku z programu Mój Prąd 5.0 to nawet 58 tysiecy złotych. Oczywiście dofinasowanie będzie tylko na system rozliczenia w net-billingu. Posiadanie piecówna drewno czy węgiel nie będzie blokowało uzyskania dotacji z MP 5.0.
Z nowych rozszerzeń jest dotacja do pomp ciepła oraz kolektory słoneczne.
Jak działa Mój Prąd w 2023 roku?
ZMIANA POZIOMU DOFINANSOWANIA W Mój Prąd 4.0 – nastąpiła 15.12.2022 r. i będzie trwać do końca marca 2023r.
- Dla rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing oraz dla Grantobiorców (Wnioskodawców) rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing,
wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi:
• W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł;• W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wyniesie:
– do mikroinstalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
– do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;
– do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;
– do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł; - Dla Grantobiorców (Wnioskodawców) rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój Prąd (w poprzednich naborach), pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing,
wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi:
• dla mikroinstalacji PV dla której zakupiony i zamontowany zostanie co najmniej jeden dodatkowy element wskazany w punktach poniżej, do 50% kosztów kwalifikowanych (wpisanych w wypłaconym już wniosku) nie więcej niż 3 tys. zł;
– do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;
– do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 5 tys. zł;
– do systemu EMS / HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 3 tys. zł;
UWAGA!
Dla Wnioskodawców, którzy złożyli wniosek tylko na mikroinstalacje PV będzie możliwość złożenia uzupełniającego wniosku o dofinansowanie na dodatkowe elementy zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej bez konieczności wycofywania wniosku już złożonego.
WAŻNE! – PRZELICZENIE DOFINANSOWANIA DLA WNIOSKÓW JUŻ WYPŁACONYCH
Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania (zgodnie z formułą do 50% kosztów kwalifikowanych) wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją jaką otrzymałby Wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania.
WAŻNE!
Do wypłaty zwiększonego dofinansowania konieczna będzie ZGODA WNIOSKODAWCY – składana TYLKO I WYŁĄCZNIE przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD).
Do Wnioskodawców wysłane zostaną maile ze wskazaniem kwoty jaka zostanie wypłacona oraz dokładną instrukcją jak należy udzielić tej zgody.
WAŻNE!
Nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023 (MP4) trwający od dnia 15.04.2022 r.
został przedłużony do 31.03.2023 r.
Ważne: Nowy nabór wniosków dedykowany jest dla prosumentów w nowym systemie net billing oraz dla dotychczasowych prosumentów, którzy zmienili system rozliczania z systemu opustów na nowy system net billing.
Przed złożeniem wniosku proszę zapoznać się z dokumentami:
- Programu Priorytetowego Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023 (MP4+). OBOWIĄZUJE OD DNIA 15.12.2022 R.
Program Priorytetowy MP4+.pdf666.55 KBOtwiera nowe okno - Regulaminem naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023 (MP4+). OBOWIĄZUJE OD DNIA 15.12.2022 R.
Regulamin naboru wniosków MP4+.pdf1.28 MBOtwiera nowe okno - Wzorami dokumentów, które stanowić będą załączniki do wniosku opublikowane zostały w zakładce „Złóż wniosek”.
Aktualny stan Mój Prąd 4.0 na 13.01.2023r.
Mój Prąd 4.0 – efekty programu
Według danych NFOŚiGW w czwartej edycji dotacji MÓJ PRĄD liczba złożonych wniosków to 35 655, a łączna kwota przekazana do beneficjentów to prawie 223 mln zł. Warto pamiętać że po ogłoszeniu w grudniu 2022 roku re-edycji Mój Prąd można ubiegać się o dopłatę róźnicy środków dla wcześniej złozonych wniosków. Widać jak mocno zmieniły się kwoty i jak szybko budżet został wykorzystany gdzie w grudniu było to tylko 22% a już początek stycznia było to 350 mln czyli 64% wykorzystanego budżetu.
Jeżeli potrzebujesz szybkiej i kompleksowej realizacji to skontaktuj się ze mną.